Bułgaria, czyli przepiękne złote plaże i cudowna pogoda, którą gwarantuje Morze Czarne!

Bułgaria to świetne miejsce na słoneczny wypoczynek w czasie wakacji. Region kojarzy się z błękitem morza i piaszczystymi plażami. Tak wygląda wschodnia część kraju. Linia brzegowa ma aż 378 km — od granicy z Rumunią na północy aż do Turcji na południu. Najpopularniejsze kurorty w państwie skupiają się wokół dwóch miast — Warny i Burgas. Bułgaria ma jednak do zaoferowania znacznie więcej niż tylko woda — na zachodzie znajduje się kilka pasm górskich, odpowiadających na oczekiwania amatorów wspinaczki. Najpopularniejsze masywy to Piryn i Riła. W tym ostatnim znajduje się najwyższy szczyt Bułgarii — Musała (2925 m n.p.m). Mieści się tam także powstały w 1992 roku Park Riły, który jest największym parkiem narodowym w kraju. By tam dotrzeć, wystarczy pojechać około 100 km na południowy zachód od stolicy kraju — Sofii.

Istnieje więc szeroki wybór miejsca wypoczynku w Bułgarii. Jednych ciągnie morze, a innych — góry. Każdy wybierze cel podróży według własnych preferencji.

Gdzie i za ile spać w Bułgarii?

Jeśli zastanawiamy się, czy wybrać kemping, czy wakacje all inclusive za granicą — Bułgaria na pewno nie zawiedzie nas pod względem możliwości noclegu. Wszystko zależy od tego, jakie mamy oczekiwania. By nie martwić się codziennym przygotowywaniem posiłków, warto postawić na wypoczynek z wyżywieniem all inclusive. Poczujemy się wówczas naprawdę dopieszczeni — kucharze przyrządzą dla nas pyszne jedzenie, a barmani zapewnią nieograniczony dostęp do kolorowych drinków. Wiele ośrodków oferuje również animatorów czasu wolnego dla dzieci, dzięki czemu ich rodzice mogą nacieszyć się swoim towarzystwem podczas urlopu. Spacer na plażę nie potrwa więcej niż kilka minut, gdyż większość hoteli znajduje się tuż przy linii brzegowej. Młodych ludzi na pewno ucieszą imprezy organizowane na wybrzeżu. Jeśli jednak preferujemy ciszę i niczym nieograniczony kontakt z przyrodą, lepszym wyborem będzie kemping. Piękne domki o różnym standardzie z łatwością znajdziemy na terenie całego kraju.

Plusy i minusy obu rozwiązań

Cena wynajęcia domku pozytywnie zaskakuje. Ponadto, jeśli wynajmiemy całą kwaterę dla siebie, nie grozi nam głośne sąsiedztwo zza ściany. Na niekorzyść kempingu przemawia konieczność samodzielnej troski o zakupy i gotowanie. Przejdźmy do wad i zalet ofert all inclusive. Brak zmartwień podczas urlopu to duży atut takich wakacji — mamy zagwarantowane jedzenie, sprzątanie i możliwość wzięcia udziału w wycieczkach. Organizator oferuje zwiedzanie atrakcyjnych miejsc w okolicy, dbając o wszystkie aspekty i szczegóły wyjazdu. Wadą może okazać się cena (szczególnie za czteroosobową rodzinę) i poczucie bycia zależnym. W takiej sytuacji kompromisem będzie wynajęcie auta i zwiedzanie okolicy (gór lub morza — w zależności od tego, w którym regionie kraju wypoczywamy) na własną rękę. Bułgaria ma naprawdę mnóstwo atrakcji do zaoferowania,  które zostają w pamięci na długo.

Post Author: admin