Płatności w kraju faraonów – gdzie wymienić walutę na wakacje w Egipcie?

Urlop w słonecznym Egipcie oznacza moc niezapomnianych wrażeń. Imponujące piramidy, zachwycające morskie pejzaże oraz dużo słońca z pewnością sprawią, że wakacje zaliczysz do udanych. Aby przeżyć ten wyjątkowy czas bez zmartwień i niedogodności, jeszcze przed wyjazdem zastanów się, ile gotówki będziesz potrzebować i gdzie wymienić walutę.

Jaka waluta obowiązuje w Egipcie?

W całym Egipcie obowiązuje funt egipski (EGP), ale w wielu miejscach można również płacić dolarami. Najlepszą opcją okazuje się wymiana złotego na dolary w Polsce, a następnie zamiana gotówki na egipskie dewizy już na miejscu. Możesz też wypłacić pieniądze z bankomatów – większość z nich akceptuje europejskie karty płatnicze, ale wiąże się to z pobraniem przez bank odpowiedniej prowizji za przewalutowanie. Kolejnym minusem takiego rozwiązania jest znikoma dostępność bankomatów w mniejszych miasteczkach.

Gdzie wymieniać pieniądze?

W Polsce niewiele placówek oferuje funty egipskie na sprzedaż. Najlepiej więc zabrać ze sobą dolary, a w ostateczności euro i tuż po przylocie do kraju faraonów udać się do odpowiedniego punktu. Wymiany po korzystnym kursie dokonasz w lokalnych bankach, kantorach na lotnisku, w hotelu czy centrum miasta. Nie zwlekaj z transakcją do ostatniej chwili – może okazać się, że w Twoim miasteczku nie funkcjonuje taka placówka. Przed wyjazdem zasięgnij informacji w sieci, zapytaj doświadczonych podróżników lub specjalistów z biura podróży.

Zdecydowanie unikaj ulicznych handlarzy, którzy najczęściej zawyżają kursy, a niekiedy nawet oferują fałszywe banknoty. Jeśli chcesz mieć pewność, że transakcja przebiegnie uczciwie, poproś o poradę swojego rezydenta lub skorzystaj z opinii w internecie. W słynnych kurortach, takich jak Hurghada czy Szarm el-Szejk bez problemu wymienisz pieniądze w wielu bezpiecznych miejscach. Zawsze żądaj potwierdzenia i dokładnie sprawdzaj informacje na nim zapisane.

Ile gotówki zabrać na wakacje w Egipcie?

Jeśli wykupisz wycieczkę z biura podróży, a zwłaszcza, jeśli zdecydujesz się na opcję all inclusive, o większość wydatków nie będziesz musiał się już troszczyć. Podróżowanie na własną rękę zakłada konieczność zaplanowania noclegu oraz innych atrakcji, które w przypadku zorganizowanej wycieczki zostają opłacone jeszcze w kraju. Postaraj się jak najwięcej kosztów pokryć przed wyjazdem, a jeśli wolisz płacić na miejscu gotówką, dobrze zabezpiecz swoje pieniądze. Schowaj je w kilku różnych miejscach albo część przekaż współtowarzyszom podróży. Warto mieć na uwadze, że w Egipcie w większości miejsc wciąż można płacić tylko gotówką, czyli funtami egipskimi. Na koniec ważna uwaga dotycząca wwożenia i wywożenia egipskiej waluty – suma banknotów przewożonych przez granicę nie może przekraczać 20 funtów. Właśnie dlatego warto dobrze rozplanować wydatki, a jeśli mamy ułatwiony dostęp do kantoru czy banku, nie wymieniać całej sumy od razu. Zamiana funtów na dolary może być już bowiem trudniejsza, a w niektórych punktach nawet niemożliwa.

Post Author: admin