W jakich miejscach stołować się podczas wakacji?

Planując wakacje, pamiętaj o tym, aby zadbać o odpowiednie wyżywienie dla siebie oraz swojej rodziny. Smaczny i pożywny posiłek dostarcza organizmowi nie tylko niezbędnych wartości odżywczych, lecz również energii na cały dzień. Potrawa spożywana w obcym miejscu jest również okazją do poznania innej kultury, nowych smaków oraz zwyczajów żywieniowych odwiedzanego regionu.

Gdzie można zjeść specjały lokalnej kuchni?

Odwiedzając nowy zakątek ziemi, niemalże każdy turysta chce spróbować czegoś „swojskiego”. Stołując się w znanych kurortach turystycznych, nie możesz liczyć na specjały kuchni lokalnej. Tam serwują dania i napoje powszechnie znane turystom, a na regionalny przysmak trudno trafić, aczkolwiek nie jest to niemożliwe. Dlatego naprzeciw turystycznym potrzebom żywieniowym wychodzą miejscowi restauratorzy i właściciele licznych tawern, kawiarni i barów. Spędzając urlop w dużym mieście lub znanym kurorcie nastawionym na turystów, staraj się nie jadać w centrum miasta. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, ceny są tam bardzo wysokie, a dania bardzo niskiej jakości. Obiekty te nastawione są na jednorazowego turystę, który przyjdzie, zje i już nie wróci. Dlatego wybieraj lokale serwujące „swojskie” jedzenie, położone w mało uczęszczanych przez turystów uliczkach, kamienicach, usytuowanych z daleka od centrum.

Szukaj  miejsc, w których stołują się mieszkańcy danego regionu. Rozmawiaj z nimi o tym, gdzie można zjeść smaczny, regionalny posiłek lub napić się „domowej roboty” nalewek, piwa lub innych napojów. Tubylcy również podpowiedzą Ci, gdzie kupisz najświeższe warzywa i owoce, które restauracje położone przy portach serwują najlepsze dania z ryb.

Kolejnymi dobrymi miejscami, w których trafisz na świeże i tradycyjne potrawy są uliczne stragany i food trucki znajdujące się  na ulicach i bazarach. Jedzenie w nich jest przygotowywane na bieżąco i nie ma możliwości odgrzania twardego steku w mikrofalówce. Tu zjesz smacznie, zdrowo i możesz również zapytać sprzedających o składniki oraz przepisy serwowanych dań. Często warzywa i owoce pochodzą z domowych upraw lub pobliskich plantacji, a wędliny, jajka, sery wyrabiane są według tradycyjnych wiejskich receptur.

Jeśli, chcesz zjeść prawdziwą sałatkę ze świeżych warzyw lub skosztować koziego sera oraz posmakować domowych wypieków wybierz się na uliczne wojaże. Tradycyjnych potraw również skosztujesz we wioskach i w małych miasteczkach, gdzie wielu właścicieli lokali prowadzi małe rodzinne biznesy.

Doskonałym sposobem na zjedzenie regionalnych potraw są również festiwale kulinarne i wszelkie lokalne imprezy o tematyce gastronomicznej. Informacji o  tego typu wydarzeniach szukaj u rezydenta biura podróży, z jakiego wybierasz się na wczasy lub u samych mieszkańców. Wiadomości na ten temat mogą posiadać, także miejscowi właściciele sklepików z pamiątkami oraz obsługa hotelowa. Możesz nawet trafić na lokalny festyn w danej miejscowości, gdzie gospodynie serwują „swojskie” przysmaki uczestnikom plenerowej imprezy.

Zwyczaje kulinarne w obcych krajach

Szanuj zwyczaje żywieniowe obcych kultur Wybierając się do krajów arabskich (takich jak: Tunezja, Egipt, Turcja, Arabia Saudyjska, Maroko) sprawdź, czy czas Twojego pobytu nie przypada na ramadan. Jeśli tak, to nie jest mile widziane jedzenie i picie na ulicy lub w miejskich restauracjach. Wybieraj wówczas hotelowe lokale i wydzielone strefy turystyczne dla zagranicznych gości. W Grecji natomiast jest zwyczaj jedzenia wspólnie z jednego talerza, dlatego, jeśli nie odpowiada Ci taka forma spożywania, unikaj lokalnych barów i tawern. W wielu krajach Europy  południowej (m.in.: Hiszpania, Grecja, Włochy), w godzinach od 12.00 do 16.00 lub 17.00 odbywa się sjesta. W tym czasie sklepy, bary, restauracje, kawiarnie są nieczynne. Dlatego na obiad o tej porze udaj się do hotelowej restauracji.

Post Author: admin