Malediwy

Malediwy – tak powinien wyglądać raj

Błękitna woda, biały piasek i kołysane podmuchami wiatru palmy. Brzmi jak opis barwnej widokówki, a w rzeczywistości to Malediwy, malowniczy archipelag na Oceanie Indyjskim, o którym słynny podróżnik Marco Polo mawiał: naszyjnik z kwiatów Indii. Trudno się z nim nie zgodzić, bo miejsce to urzeka zapierającą dech w piersi urodą i budzi natychmiastowe skojarzenia z odpoczynkiem i beztroskim relaksem. Malediwy to wymarzone miejsce na urlop, ponieważ na wyspach panują ku temu idealne warunki pogodowe i geograficzne.

Archipelag tysiąca wysp

MalediwyMalediwy są archipelagiem składającym się z ponad tysiąca wysepek, z czego zamieszkałych jest tylko okołu dwustu z nich. Na kilkudziesięciu ulokowano ekskluzywne ośrodki turystyczne przyciągające przez okrągły rok turystów z całego świata spragnionych rajskich widoków i słonecznego wypoczynku. Urlop na Malediwach to gwarancja wspaniałych warunków pogodowych. Temperatury oscylują tu między 25 a 32 stopniami Celsjusza. Najlepszą porą na odwiedzenie Malediwów jest okres między grudniem a kwietniem, od maja do listopada nadal jest bardzo ciepło, jednak występują częstsze opady.

Relaks, relaks, relaks…

Spoglądając na bajkowe krajobrazy Malediwów, trudno oprzeć się wrażeniu, że kraina ta jest wprost stworzona do tego, by oddać się słodkiemu lenistwu. Biały, mięciutki piasek i lazurowa woda zachęcają do skorzystania z kąpieli: morskich i słonecznych. Plaże się świetnie utrzymane i łagodnie schodzą do wody: archipelag jest prawdopodobnie najbardziej płaskim miejscem na Ziemi. Wody opływające Malediwy kryją także inne atrakcje. Miejsce to posiada idealne warunki do nurkowania, co jest zasługą licznych raf koralowych kryjących barwne ryby, żółwie, delfiny i wiele innych intrygujących okazów. Także amatorzy innych aktywności nie mają powodów do narzekań, na Malediwach znajduje się wiele ośrodków oferujących kitesurfing, windsurfing czy narty wodne. Dla osób, które chcą podziwiać archipelag z lotu ptaka ciekawą rozrywką może okazać się lot awionetką.

Odkryj tajemnicze oblicze Malediwów

Lot awionetką nad archipelagiem to idealna okazja, by ujrzeć bezmiar błękitnej wody upstrzonej zielonymi wysepkami, nurkowanie pozwoli spotkać najpiękniejsze okazy podwodnego świata. Warto również wybrać się na wycieczkę na którąś z niezamieszkanych wysp archipelagu. Eksplorowanie takich zakątków to najprawdziwsza przygoda. Można na nich znaleźć nie tylko ciszę i spokój, ale również egzotyczną roślinność czy ukryte między drzewami ruiny starych świątyń buddyjskich. Amatorów zabytków Malediwy mogą nieco rozczarować, ponieważ na archipelagu znajduje się zaledwie kilka niewielkich miast. Male, stolica kraju, liczy sobie zaledwie około 65 tys mieszkańców. W obrębie miasta znajduje się kilka meczetów. W centrum miasta warto odwiedzić Muzeum Narodowe, gdzie przygotowano ekspozycje pozwalające poznać historię i kulturę Malediwów. Istnieje możliwość zwiedzania Muzeum z anglojęzycznym przewodnikiem. Podczas pobytu w mieście warto zobaczyć także budynek parlamentu, Park Sułtana, a także odwiedzić lokalne targi: owocowo-warzywny oraz rybny.

Zasmakuj się w Malediwach

Malediwy plażaLokalna kuchnia opiera się przede wszystkim na dwóch składnikach: rybach i ryżu, ale liczne wariacje z wykorzystaniem tych produktów sprawiają, że jest ona niezwykle zróżnicowana, a dla przybywających turystów również bardzo egzotyczna. Decydując się na urlop w luksusowych ośrodkach, korzysta się naturalnie z tamtejszych restauracji, ale warto od czasu do czasu odwiedzić także miejscowe bary i restauracje. Ceny w podobnych obiektach nie są wygórowane, a można zjeść naprawdę smacznie i oryginalnie. Wśród popularnych potraw malediwskich można wymienić między innymi bulion z tuńczyka, potrawy z grilla przyrządzane z ryb, warzyw oraz kurczaka, naleśniki z nadzieniem kokosowym, pieczone owoce drzewa chlebowego czy smażone ciasto bananowe. Na ulicznych straganach można kupić owoce. Nie brakuje także stoisk z pamiątkami, głównie produktami rękodzielniczymi wykonywanymi z muszli, koralu, drewna albo żółwich skorup.

 

Post Author: admin